Jak opravit hliněnou omítku?

Potřebujete opravit hliněnou omítku? U konvenční omítky byste to prostě zamázli tmelem či sádrou a přemalovali. To můžete udělat i u hliněné omítky, barvu dokonce seženete i vlídnou k difuzně otevřené stavbě. Ale pak už vás vzhled hlíny na zdi nebude hladit na duši, protože barva vytvoří dojem konvenční omítky.

Na opravu hliněné omítky je lepší zavolat odborníka. Opravovat něco je daleko složitější než to udělat nové. Malé opravy se řeší spíše restaurátorsky = velmi opatrně a s malým množtsvím vody. Větší opravy se hodí udělat celoplošně od rohu do rohu. Podklad navlhčete, poté aplikujte směs v adekvátním množství. Přirovnáním může být kabát a záplata. Filcem a vodou se poté směs zapraví. Pokud je to větší plocha, přidáte další vrstvu štuku = fajnové.

Další příbuzné otázky

Jaký je rozdíl mezi benátským a marockým štukem?

Rozdíl mezi benátským a marockým štukem je ve schopnosti nenasákat vodu. Benátský štuk pro styk s vodou není vůbec vhodný. Oproti tomu marocký štuk je super do sprchových koutů, k vaně (i do vany), na podlahu, do koupelny, na wc, kolem kuchyňské linky a podobně. Nahrazuje fuknci obkladů. Je potřeba ho ale čistit trochu jinak, než klasické obklady.

Je možné aplikovat hliněnou omítku přímo na běžnou omítku?

Na běžnou omítku bez nátěru lze dát hliněnou omítku snadno. Pokud je opatřena nátěrem, je potřeba zvolit složitější postup a povrch si připravit.

golem hlinař

Další informace k této službě si můžete zjistit zde