Je hliněná omítka zdravá?

Vzhledem k použitým materiálům je hliněná omítka tak zdravá, jak jen může být. Hlína (jílovitá), písek, případně sláma, kravská mrva, plevy a konopné pazdeří. Navíc tohle všechno můžete mít ze svého okolí, třeba i zahrady. Máte tedy možnost vědět původ každé složky vaší omítky. A tím je taky ohleduplná k budoucím generacím, našim dětem; uhlíková stopa může být velmi nízká díky nízkým nárokům na výrobu (vypěstování) každé složky a taky díky minimalizaci nutné dopravy.

Hliněná omítka je difuzně otevřená, je tedy schopná akumulovat vzdušnou vlhkost a zase ji uvolňovat do místnosti, což moc nesvědčí plísním, a to je fajn. Plesnivět umí, ale je k tomu méně náchylná než konvenční omítky. Hliněná omítka z naší dílny neobsahuje žádná syntetická pojiva, žádné plastifikátory, žádné syntetické barvy a podobně. Za nás tedy nejzdravější omítka na trhu je právě ta hliněná.

Další příbuzné otázky

Jaký je rozdíl mezi benátským a marockým štukem?

Rozdíl mezi benátským a marockým štukem je ve schopnosti nenasákat vodu. Benátský štuk pro styk s vodou není vůbec vhodný. Oproti tomu marocký štuk je super do sprchových koutů, k vaně (i do vany), na podlahu, do koupelny, na wc, kolem kuchyňské linky a podobně. Nahrazuje fuknci obkladů. Je potřeba ho ale čistit trochu jinak, než klasické obklady.

Je možné aplikovat hliněnou omítku přímo na běžnou omítku?

Na běžnou omítku bez nátěru lze dát hliněnou omítku snadno. Pokud je opatřena nátěrem, je potřeba zvolit složitější postup a povrch si připravit.

golem hlinař

Další informace k této službě si můžete zjistit zde