Je hliněná omítka vhodná do exteriéru?

Chcete mít hodně pěknou fasádu, že? Hliněnou omítku venku můžeme dát jen, když je zaručeno, že na omítku nebude pršet. Třeba když máte dostatečný přesah střechy nebo někde pod pergolu. Můžete to ale trošku víc promyslet a na hliněné jádro (1-2 cm) nanést vápenný štuk (ten vytvoří ochranu hlíny), čímž vytvoříte kombinaci, která funguje a zůstává difůzně otevřená.

Máte možnost hliněnou fasádu natřít hydrofobním nátěrem. Nátěr je třeba opakovat aspoň jednou za pět let podle toho, jak moc prší. My Hlinaři vám tuto cestu ale moc nedoporučujeme, je to škoda, příroda fuč. No ale nebojte, supr pro exteriér je prostě vápenná omítka. Snese déšť, je difůzně otevřená a víte, kdo ji umí hodně hezky, že?

Další příbuzné otázky

Jaký je rozdíl mezi benátským a marockým štukem?

Rozdíl mezi benátským a marockým štukem je ve schopnosti nenasákat vodu. Benátský štuk pro styk s vodou není vůbec vhodný. Oproti tomu marocký štuk je super do sprchových koutů, k vaně (i do vany), na podlahu, do koupelny, na wc, kolem kuchyňské linky a podobně. Nahrazuje fuknci obkladů. Je potřeba ho ale čistit trochu jinak, než klasické obklady.

Je možné aplikovat hliněnou omítku přímo na běžnou omítku?

Na běžnou omítku bez nátěru lze dát hliněnou omítku snadno. Pokud je opatřena nátěrem, je potřeba zvolit složitější postup a povrch si připravit.

golem hlinař

Další informace k této službě si můžete zjistit zde